Всесвітній день боротьби проти раку

Щорічно 4 лютого світова громадськість відзначає Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями, який організований Міжнародним протираковим союзом. Цей День покликаний привернути увагу громадськості до профілактики раку, раннього виявлення та лікування цього захворювання.

Онкологічні захворювання є однією з основних причин захворюваності та смертності в усьому світі.

Рак є загальним терміном для великої групи хвороб, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Рак виникає в результаті перетворення нормальних клітин в пухлинні в ході багатоетапного процесу, під час якого передракові зміни переходять в злоякісну пухлину.

Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини і зовнішніми факторами, які включають:

– фізичні канцерогени (ультрафіолетове та іонізуюче випромінювання);
– хімічні канцерогени (афлатоксин (забруднювачі харчових продуктів), миш’як (забруднювач питної води), компоненти тютюнового диму);
– біологічні канцерогени – інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами (Helicobacter pylori, вірус папіломи людини (ВПЛ), віруси гепатиту B і С);
– вік.

Приблизно в третині випадків смерть від раку обумовлена ризиками, пов’язаними з поведінкою і раціоном харчування: високий індекс маси тіла, низький рівень споживання фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, вживання тютюну та алкоголю.

В силу того, що особливістю ракових захворювань є їх малосимптомность і відсутність болю на ранніх стадіях розвитку, необхідно звертати увагу на симптоми, які повинні насторожити при їх появі:

1. Втрата ваги (без спеціальних заходів для схуднення) більше 5 кг за відносно короткий проміжок часу.
2. Хрипота і кашель. Характерні для цього кашлю риси – тривалість і інтенсивність, а також те, що кашель проявляється в усі пори року.
3. Подовгу не зникають гематоми (більше 3-х тижнів).
4. Зміни в травленні (безпричинні зміни роботи кишківника; зміна смаків в їжі).
5. Зміни кількості та якості сечовипускання (присутність крові в сечі, поява частого сечовипускання, біль і різі при сечовипусканні, утруднене сечовипускання).
6. Проблема з ковтанням навіть слини, відчуття «грудки в горлі».
7. Кров, яку людина раптово виявляє в сечі, в калі, блювотних масах, в слизу, яку людина викашлює – це серйозні симптоми.
8. Шкіра. Якщо родимка або родима пляма стали набагато яскравішими, почали збільшуватися в розмірі, тверднуть, на шкірі з’явилися нарости, плями.
9. Виразка в порожнині рота, що не загоюється протягом 3-х тижнів.
10. Біль, що не проходить в незалежності від її локалізації.
11. Підвищена температура тіла 37-37,2 ° С тривалий час.

Всі перераховані симптоми, особливо якщо вони спостерігаються кількома – це привід якомога швидше звернутися до лікаря і пройти обстеження. Головною умовою успішного лікування злоякісних пухлин є рання діагностика!

12 способів знизити ризик розвитку раку.

1. Не паліть. Не вживайте ніяких видів тютюнової продукції.
2. Зробіть свій будинок вільним від тютюнового диму. Сприяйте створенню бездимного середовища на своєму робочому місці.
3. Підтримуйте нормальну вагу тіла.
4. Будьте фізично активними у повсякденному житті. Обмежте кількість часу, який ви проводите сидячи.
5. Дотримуйтесь здорового раціону харчування:
• Вживайте в їжу велику кількість цільних злаків, бобових, овочів і фруктів.
• Обмежте вживання висококалорійних продуктів (з високим вмістом цукру або жиру) і уникайте вживання підсолоджених напоїв.
• Уникайте вживання в їжу м’ясної продукції, підданої технологічній обробці і продуктів з високим вмістом солі.
6. Якщо ви вживаєте алкогольні напої, обмежте їх споживання. Повна відмова від вживання алкоголю може запобігти розвитку раку.
7. Уникайте надмірного впливу сонячних променів, особливо на дітей. Використовуйте засоби захисту від сонячних променів. Не користуйтеся соляріями.
8. На робочому місці захищайте себе від впливу речовин, які викликають рак, дотримуючись правил з охорони та гігієни праці.
9. З’ясуйте, чи не піддаєтеся ви впливу радіації внаслідок високого рівня природного опромінення радоном в житловому приміщенні. Проведіть заходи зі зниження високого рівня радону.
10. Для жінок:
• Якщо у вас є така можливість, годуйте свою дитину грудним молоком. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку раку у матері.
• Використовуйте гормональну терапію тільки за рекомендацією лікаря, що знизить ризик розвитку деяких видів раку.
11. Подбайте про те, щоб ваші діти пройшли вакцинацію проти:
• Гепатиту В (для новонароджених)
• Вірусу папіломи людини (для дівчаток)
12. Скористайтеся послугами організованих програм скринінгу на рак:
• Рак прямої кишки (чоловіки та жінки в оглядових кабінетах поліклінік)
• Рак грудей (жінки на мамографах та УЗД)
• Рак шийки матки (жінки — цитологічне дослідження)

А щоб не захворіти, або виявити хворобу на ранніх стадіях, необхідно щороку проходити профілактичні огляди. Тому запрошуємо людей, віднесених до груп ризику пройти позачерговий профілактичний огляд з 05.02.2024 по 11.02.2024 р. Сімейний лікар скерує на всі необхідні обстеження.

Пам’ятайте! Рак — це не вирок. Це хвороба, з якою можна і необхідно боротись, яку можна і необхідно перемагати!